Asocijuotas partneris, advokatas
Paveldėto NT pardavimas – kada jau galima parduoti ir ką naudinga žinoti apie taikomus mokesčius? [15min.lt]
Pasak mūsų advokato Edvardo Steckio, paveldėtą turtą galima parduoti iškart, nuo paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo.
Vis tik jeigu paveldėtas turtas neišlaikomas tam tikrą terminą, paveldėtojui kyla pareiga sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM), šiuo metu – 15% nuo paveldėto turto vertės ir pardavimo kainos skirtumo. Terminas, kiek tokį turtą reikia išlaikyti, skiriasi priklausomai nuo to, kilnojamasis ar nekilnojamasis turtas yra paveldėtas ir parduotas. Kilnojamajam daiktui (pvz. automobiliui) taikomas 3 metų terminas, nekilnojamajam (pvz. namui) – 10 metų terminas.
Tiesa, įstatymas numato ir tam tikras išimtis, kuomet GPM nereikės mokėti net ir neišlaukus nustatyto termino. Pavyzdžiui, GPM mokėti nereikės, jeigu paveldėtojas parduoda mirus mamai paveldėtą būstą, kuriame jis pats pastaruosius 2 metus iki pardavimo buvo oficialiai deklaravęs savo gyvenamąją vietą. GPM mokėti nereikės ir tuo atveju, jeigu paveldėtojas parduoda mirus mamai paveldėtą būstą, kuriame paveldėtojo oficialiai deklaruota vieta nors ir buvo trumpesnį negu 2 metų terminą, tačiau gautos pajamos iš tokio pardavimo per vienerius metus yra panaudojamos kito Europos ekonominės erdvės valstybėje esančio gyvenamojo būsto, kuriame paveldėtojas oficialiai deklaruoja gyvenamąją vietą, įsigijimui.
Žinoma, norėdamas pasinaudoti tokiomis išimtimis, paveldėtojas turi pats pasirūpinti, jog atitiktų įstatymo numatytas sąlygas tam, kad jo pajamos iš paveldėto turto būtų neapmokestintos.
Daugiau informacijos apie paveldimo turto pardavimą rasite 15min straipsnyje.