Partnerė, Europos patentinė patikėtinė
Po daugiau nei keturių dešimtmečių Vieningas Europos Sąjungos patentas tampa realybe
Po daugybės svarstymų ir peripetijų, užtrukusių keturis dešimtmečius, atrodo, kad susitarimas dėl Bendro patentų teismo (UPC) artėja prie finišo. Tam, kad susitarimas įsigaliotų, jį turėjo ratifikuoti trys didžiosios ES šalys: Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Vokietija. Nors JK ir Prancūzija ratifikavo susitarimą, tačiau JK išstojus iš Europos Sąjungos, ji pasitraukė ir iš susitarimo ir kol kas šis klausimas dar nėra iki galo išspręstas. Tuo tarpu Vokietijos teismai sprendė bent kelis klausimus dėl susitarimo atitikimo konstitucinės teisės aktams, kol 2021 m. birželio 23 d. priėmė sprendimą, leidusį Vokietijos parlamentui pradėti susitarimo ratifikavimą. Dabar, kad susitarimas įsigaliotų, užtenka dviem papildomoms valstybėms narėms jį ratifikuoti.
Specialistai prognozuoja, kad pasirengimas, susijęs su darbuotojais, biudžetu ir IT sistemų įdiegimu, užtruks 6–8 mėnesius ir UPC pradės darbą 2022 metų antroje pusėje.
Kas yra Vieningas patentas? Vieningas patentas – tai vienas patentas, kurio apsauga apims 24 Europos Sąjungos valstybes nares (Austrija, Belgija, Bulgarija, Kipras, Čekija, Danija, Estija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Graikija, Vengrija, Airija, Italija, Latvija, Lietuva, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Portugalija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija ir Švedija). Ispanija nusprendė nedalyvauti Vieningo patento susitarime, o Jungtinė Karalystė pasitraukė 2020 m. liepos 21 d. po išstojimo iš Europos Sąjungos. Lenkija ir Kroatija šiuo metu nėra susitarimo šalys, tačiau gali prisijungti ateityje.
Tikimasi, jog Vieningas patentas bus pigesnė alternatyva palyginus su tradiciniu Europos patentu, kuris po išdavimo tampa daugelio atskirų patentų paketu šalyse, kuriose jis įsigalioja.
Tuo tarpu Bendras patentų teismas (UPC) bus viena teismų sistema, kuriame bus nagrinėjami ginčai dėl Vieningo patento, o po septynerių metų pereinamojo laikotarpio (kuris gali būti pratęstas iki keturiolikos metų)-ir dėl tradicinių Europos patentų, galiojančių sutartyje dalyvaujančiose valstybėse narėse. Tačiau pereinamuoju laikotarpiu pareiškėjai galės pasirinkti galimybę dėl tradicinių Europos patentų kreiptis į UPC ar į nacionalinį teismą.
Europos patento savininkas gali atsisakyti ginčų sprendimo UPC, jei dėl jo patento nebuvo pradėta jokių pažeidimo ar panaikinimo procedūrų UPC teisme.
Kodėl reikėtų atsisakyti? Kaip rodo pavadinimas, UPC yra vieninga teismų sistema. Tai reiškia, kad vieno teismo sprendimas bus taikomas visoms Europos patento valstybėms, kurios yra ir UPC valstybės narės. Kitaip tariant, jei pralaimėsite šiame teisme ginčą dėl Europos patento, neteksite apsaugos visose valstybėse, jei laimėsite – laimėsite apsaugą visose. Vieniems tokia procedūra gali būti privalumas, kitiems – trūkumas. Todėl patentų savininkams teks nuspręsti, ar ginčus dėl jų Europos patentų, saugančių technologiją, kuria pagrįsta jų veikla, geriau spręsti per vieną teismą, UPC, ar keliuose nacionaliniuose teismuose, naudojantis esama sistema. Nors spręsti ginčą keliuose nacionaliniuose teismuose gali būti brangiau, tačiau rizika prarasti apsaugą iš karto keliose šalyse taip pat gali būti didesnė. Todėl patentų savininkai, turintys didelį patentų portfelį, turės apsispręsti, ar visiems turimiems patentams rinktis UPC.
Kur bus UPC teismai? UPC turės keletą pirmosios instancijos teismų, kuriuos sudarys centrinis, vietinis ir regioninis skyriai įvairiose šalyse, o taip pat Liuksemburgo apeliacinis teismas. Planuojama centrinį padalinį įkurti Paryžiuje (fizika ir medžiagos) ir Miunchene (mechanika ir inžinerija). Centrinis skyrius buvo planuojamas ir Londone, nagrinėjantis gamtos mokslų ir chemijos patentus, tačiau JK pasitraukus iš sistemos, šiam skyriui dar renkama vieta.
Lietuva kartu su Latvija, Estija ir Švedija pasirašė sutartį dėl Bendro patentų teismo Šiaurės-Baltijos regioninio skyriaus įsteigimo Stokholme.
Kas laukia Lietuvos verslo, įsigaliojus Vieningam patentui ir UPC teismui, pamatysim. Pradžia nebus lengva; reikės strategijos kaip geriau ginti savo turimas patentų teises. Svarbu, kad verslas drąsiai plečia savo geografines ribas, o patentavimo specialistai rinkoje, galintys patarti, jau yra. Tad tikimės, jog 40-ties metų projektas bus sėkmingas visiems.